Klej gipsowy – zastosowanie, właściwości, składowanie

klej gipsowy 150x150 Klej gipsowy – zastosowanie, właściwości, składowanieKażdy specjalista od wykończeń i remontów, słyszał lub stosował klej gipsowy. Co to jest i dlaczego jest tak popularnym materiałem budowlanym? Otóż klej gipsowy to sucha, sypka mieszkanka gipsowa, która służy do samodzielnego rozrobienia z wodą, w celu mocowania płyt kartonowo – gipsowych do mineralnych podłoży oraz do montażu konstrukcji, takich jak ścianki działowe. Czas wiązania, zależy od tego jakiej wody użyjemy do rozrobienia zaprawy. Jeśli temperatura płynu będzie niższa od temperatury pokojowej, czas wiązania znacznie się wydłuży. Jeśli wynosi ona mniej niż 5°C przygotowanie spoiwa nie będzie możliwe, gdyż reakcja gęstnienia zaprawy nie wystąpi.

Wskazana temperatura wody wynosi 20°C. Z takim płynem i przy proporcjach 1 litr wody na 2 kg spoiwa, klej będzie się wiązał około godziny. W zależności od producenta, klej gipsowy ma różny „otwarty czas pracy”. Oznacza to, że po nałożeniu go na płytę kartonowo – gipsową i dociśnięciu do ściany, możemy jeszcze przez pewien czas korygować położenie płyty. Średnio czas ten wynosi od 2 do 15 minut. Zanim przystąpimy do pracy, należy oczyścić podłożę, do którego będą montowane płyty gipsowo – kartonowe. Trzeba usunąć stary tynk oraz powłokę emalii malarskiej. Następnie powierzchnia powinna być odkurzona i odtłuszczona. Klej najlepiej przygotować w wiadrze o pojemności minimum 5 litrów, mieszając ręcznie lub używając elektrycznych mieszadeł. Aby uniknąć skawalenia, spoiwo należy wsypywać do wody, a nie odwrotnie, tak aby produkt namakał i sam opadał równomiernie na dno. Dosypywanie zaprawy powinno trwać nieprzerwanie, aż do wchłonięcia niemal całej wody.

Gdy odpowiednia ilość rozmoczonego gipsu jest już w wiaderku, a  warstwa wody, która się nad nim utrzymuje, nie przekracza 2 milimetrów, można rozpocząć mieszanie. Jeśli otrzymany klej jest za gęsty lub zbyt rzadki, należy dodać suchego spoiwa lub wody i ponownie dokładnie wymieszać. Pamiętajmy jednak, że ewentualne korygowanie gęstości spoiwa można dokonać w przeciągu 10 minut od momentu wsypania zaprawy do wody. Właściwa konsystencja produktu powinna być rzadka, nie może jednak spływać po nałożeniu na płytę. Łatwo sprawdzić, czy klej gipsowy ma właściwą gęstość.

Na płytę nanosimy zaprawę, a następnie dociskamy karton- gips do ściany. Następnie odsuwamy płytę od podłoża. Jeśli klej nie traci kontaktu jednocześnie z płytą i podłożem ściany, konsystencja jest właściwa. Klej gipsowy nie  jest przeznaczony do stosowania na tworzywa szklane i metalowe. Nie wskazane jest również używanie zaprawy w celu klejenia drewnianych i bardzo gładkich, podłoży betonowych. Spoiwo nie będzie prawidłowo wiązać, zastosowane na podłożach wilgotnych lub pokrytych korozją.

Klej gipsowy nie powinien być narażony na stałe zwilgotnienie. Dlatego jeśli płyty gipsowo – kartonowe chcemy montować w kuchni lub łazience, zdecydujemy się na instalacje przez użycie aluminiowych profili. Prawidłową kolejnością przyklejania płyt jest nanoszenie zaprawy, na karton – gips, a dopiero później dociskanie do powierzchni ściany. Istnieje ryzyko zbyt silnego dociśnięcia płyty do powierzchni. W tym przypadku, powinno się niezwłocznie odciągnąć taflę k-g od podłoża, poprzez energiczne ruchy na przemian odciągająca i dociskające.
Właściwie przygotowane i prawidłowa technologia pracy, sprawi że w szybki i łatwy sposób zamontujemy konstrukcje z płyt kartonowo – gipsowych.


Dyskusja

Brak jeszcze komentarzy, bądź pierwszy !

Zostaw komentarz


*